Close

Historie soutěže Dívka roku

Prvopočátek soutěže sahá od konce osmdesátých let. Tehdy pracoval zakladatel soutěže Mgr. Lumír Dedek v Domu dětí a mládeže v Hlučíně. Pod názvem „Miss Teenager“ běžela soutěž tři roky. Soutěž měla tehdy pouze moravský charakter. V roce 1992 se přihlásila do soutěže i děvčata z jiných míst naší republiky. Tehdy se stala Dívkou roku 1992 slečna ze Sobotky u Jičína. A soutěž začala mít celostátní charakter.

V roce 1994 se byla na soutěž podívat redaktorka deníku Nová Svoboda a v komentáři uvedla, že by soutěži slušel název „Miss Poupě“, už kvůli kráse a mládí děvčat. Další dva ročníky „Miss Poupě“ měly už zcela oficiální celostátní charakter.

V dalších letech se soutěž rozrůstala a v roce 1997 se ji zúčastnilo přes 1400 dívek. Základní kola organizovaly především Domy dětí a mládeže ve dvanácti krajích České republiky.

Soutěž pokračuje i po roce 1997, ale pod názvem Dívka roku. Z každého krajského kola postupovala do celostátního finále jedna dívka. Finále se konalo tradičně v Ostravě, většinou v Domě kultury v Ostravě-Zábřehu nebo v Domě kultury Ostrava-Poruba. V doprovodných programech vždy vystupovali mladí začínající umělci, například vynikající dětská rocková kapela „Nevím“ z Nového Jičína, dále Tereza Kerndlová a další. Moderování se v průběhu let vystřídalo několik moderátorů: Zdeněk Kačor z Ostravy, ostravský herec Jiří Sedláček, Martin Jakůbek a slečna Jana Plodková, která se stala Miss Poupě 1997, nyní je to slavná herečka a nositelka Českého Lva.

V roce 2005 zakladatel odchází do důchodu a vybírá si, komu předá organizaci celostátní soutěže. Z několika měst, která pořádala základní a oblastní kola soutěže, si vybral Jičín, Občanské sdružení „Dívka“ (nyní už „Spolek Dívka“).

Od roku 2006  vyhlašuje a zároveň organizuje celostátní finále soutěže „Spolek Dívka“ v Jičíně.

Soutěž začala pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují.

Od roku 2006 byl každoročně výtěžek ze soutěže předáván postiženým dětem ve speciální školce v Jičíně, cca 400.000 Kč.

V roce 2009 jsme nafotili charitativní kalendář s finalistkami 2008 a výtěžek darovali SOS vesničce v Karlových Varech.

Od roku 2012 byl charitativní projekt rozšířen o pomoc onkologicky nemocným dětem v Nadačním fondu Krtek a trvá tak dodnes.

Od roku 2008 získala soutěž záštitu Ministerstva školství a mládeže.

Soutěž má nyní okolo 25 základních kol po celé republice, ze kterých postupují 4 slečny do semifinálového castingu ČR, kde se dívky utkají o postup do semifinále a následně pak do finále. Jedenáct let se dívka pořádala v Jičíně ve Východních Čechách a od roku 2016 se pro velký úspěch přesouvá do hlavního města Prahy. 

Akce probíhá pod záštitou Magistrátu hlavního města Praha.  

Soutěží prošlo několik dívek, které se uchytily v oblasti kultury nebo modelingu:

Jana Plodková – herečka a držitelka Českého Lva

Vlaďka Erbová – modelka

Radka Kocurová – modelka

Terezie Chlebovská – modelka

Libuše Vojtková – herečka a modelka

Martina Šnytová – sólistka operetního a muzikálového souboru Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě, nominována na cenu Thálie

Václava Slámová – manažerka KÚ v Plzni

Vanda Chaloupková – herečka divadla Na Fidlovačce v Praze

Šárka Cojocarová – Česká Miss Earth

Lucie Klukavá – finalistka České Miss

Kristýna Sklenářová – choreografka a produkční finále Dívka roku od roku 2005, modelka

Sandra Lehnertová – herečka (film 1.máj), modelka

Gabriela Kratochvílová – Česká Miss, modelka a moderátorka Prima FTV

Veronika Hladíková – Česká Miss

Kristýna Kubíčková – Česká Miss Earth 2016

Andrea Holeksa – moderátorka Kiss Proton

Ester Berdych Sátorová – Top modelka

Andrea Žiačiková – finalistka několika Miss, modelka

Patricie „Blanka“ Skálová – modelka

Monika Vaculíková – modelka

Michaela Dihlová – modelka

Michaela Sejnová – zpěvačka, herečka

Denisa Czervoniaková – finalistka Miss Czech republic

Michaela Nedomová – reportérka Prima FTV

a další…

Soutěž Dívka roku moderovali od roku 2005:

Jana Plodková, Jiří Mádl, Tomáš Kraus, Braňo Polák, Leoš Mareš, Pavel Cejnar, David Gránský

Patronky soutěže od roku 2010:

Jitka Boho (Válková), Gabriela Lašková (Kratochvílová), Iveta Vítová 

Vystupující a hosté od roku 2005:

Ondřej Brzobohatý, Petr Poláček, Bohouš Josef, Jan Révai, Julian Záhorovský, Petra Páchová, Sámer Issa, Michaela Nosková, Helena Zeťová,  Michaela Maláčová, Lucie Hadašová, Roman Vojtek, Marta Issová, Petr Vondráček, Iveta Vítová (Lutovská), Jiří Mádl, Zdeněk Podhůrský, Richard Hes, Věra Špinarová, Miro Žbirka, Iva Pazderková, Kamila Nývltová, Monika Absolonová, Jakub Žáček, Miluše Bittnerová, Tonda Duchoslav, All X, Leona Šenková, Yemi, Martina Pártlová, Tomáš Kraus, Michal Hrůza, Petr Vágner, Bořek Slezáček, Genny Ciatti, Tomáš Löbl, Michaela Sejnová, Martin Zounar, Ready Kirken, Jan Čenský, Braňo Polák, Ben Cristovao, Leoš Mareš, Vašek Noid Bárta, New Element, Kamil Střihavka, Vlastimil Harapes, Martin Písařík, 5 Angels, Miroslav Etzler, Lucie Křížková, Pavel Cejnar, Naty Hrychová, Iveta Vítová, Martin Kraus, Eva Burešová, David Kraus, Kate Matl, Renata Langmannová, Vojtěch Drahokoupil, Iva Marešová, Vašek Noid Bárta, Vojtěch Drahokopil…